29 października 2019

PARP na konferencji „Dzień Polskiego Przemysłu Obronnego z Obszaru IT”

Udostępnij

28 października 2019 r. w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyła się kolejna edycja konferencji „Dzień polskiego przemysłu obronnego z obszaru IT”. Jej celem było przybliżenie przedsiębiorcom z branży informatycznej możliwości biznesowych, jakie daje współpraca z Agencją NATO ds. Łączności i Informatyki (NCIA).

Tegoroczne wydarzenie, które Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości współorganizowała wraz z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, zaszczycił swoją obecnością dyrektor generalny NCIA – Kevin J. Scheid. Przedstawiciel NATO omówił strategię działania oraz bieżące możliwości w zakresie zaangażowania przemysłu, środowiska akademickiego i badawczo-rozwojowego we współpracę z NCIA.

O tym jak zostać dostawcą i rozwinąć swój biznes poprzez udział w przetargach NCIA opowiedziała Agata Szydełko, zastępca dyrektora ds. zakupów NCIA. Według niej, dla firm najlepszą i sprawdzoną drogą jest udział w zamówieniach dla NCIA jako podwykonawca. 

Zdaniem płk Tomasza Dąbrowskiego, Polskiego Eksperta Technicznego przy NCIA największe szanse na nawiązanie współpracy z Agencją NATO mają  firmy, które są proaktywne, śledzą ogłoszenia o przetargach i przystępują do nich. Dobrze jest się nie zrażać niepowodzeniem i traktować porażkę jako doświadczenie, które w przyszłości może zaowocować wygraniem przetargu. Celem współpracy nie powinna być doraźna potrzeba chwili, a długofalowość. Wymiana doświadczeń z innymi firmami, które już miały okazję uczestniczyć w zamówieniach dla NATO, również może zwiększyć nasze szanse jako kooperanta NCIA. Podobnie jak łączenie wspólnych sił i przystąpienie do przetargu jako podwykonawca.

Słowa płk. Dąbrowskiego potwierdzają firmy Vector Synergy i Siltec, które podczas konferencji podzieliły się swoimi doświadczeniami we współpracy z NCIA. Obie firmy podkreśliły, że kluczem do sukcesu jest posiadanie niszowego produktu i znaczenie nawiązania współpracy z dużymi firmami - dostawcami bezpośrednimi - jako ich podwykonawcy.

W konferencji wzięli również udział sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot oraz zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w MPiT Artur Dąbkowski.

Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości reprezentował Michał Polański, dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości, który przedstawił działania Agencji wspierające polskich przedsiębiorców w wejściu na rynek zamówień organizacji międzynarodowych. Działania te realizowane są w ramach Punktu Informacyjnego Międzynarodowe Zamówienia Publiczne przy PARP. 

Pliki do pobrania