13 lipca 2018

242 firmy z 30 krajów z dofinansowaniem w ramach Instrumentu MŚP

Udostępnij

242 małe i średnie przedsiębiorstwa z 30 krajów wybrała w ostatniej rundzie Komisja Europejska do finansowania w ramach I Fazy Instrumentu MŚP. Są wśród nich trzy firmy z Polski. Laureaci otrzymają łącznie 12 milionów euro na wprowadzanie na rynek swoich innowacyjnych pomysłów.

 

Wśród wybranych projektów są m.in.: sensoryczny system informacji zwrotnej w przypadku bólów fantomowych, nowa technologia mikrosilników, system kontroli, który zwiększa autonomię akumulatorów w rowerach elektrycznych, system komunikacji na odległość dla dronów i narzędzie do wyceny start-upów oparte na sztucznej inteligencji.

Każdy z 239 projektów otrzyma 50 tys. euro na przygotowanie biznesplanu (kilka firm może połączyć siły w jednym projekcie). Firmy otrzymają także darmowe wsparcie coachingowe i akceleracyjne.

Większość zwycięskich projektów jest z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), zdrowia i inżynierii. Najwięcej wybranych do finansowania w tej rundzie przedsiębiorstw ma siedziby w Hiszpanii (48), we Włoszech (21) i we Francji (18).

Wśród firm, które otrzymają dofinansowanie z Horyzontu 2020 są polskie jednostki:

  • Lovely Fun sp. z o.o. z Krakowa z projektem EREDETIO – urządzenia do diagnostyki zaburzeń erekcji i monitorowania leczenia;
  • INVIS (Warszawa) na projekt INVIS Care – urządzenia, które monitorują aktywność osób starszych, np. przypominają o lekach i wykrywają upadki;
  • Emplocity Sp. z o.o. (Warszawa) i projekt EMPLOBOT wprowadzający sztuczną inteligencję (chatbota) do branży rekrutacyjnej w celu integracji rynku pracy w UE.

Więcej informacji na stronie www.KPK.gov.pl